iPhone 7 ve Kulaklık Girişi

Apple'ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ta radikal bir karara imza atmasının ardından aylar geçse de bu durumun yankıları teknoloji endüstrisinde sürmeye devam ediyor. Firma söz konusu cihazları piyasaya sürmeden çok önce, 3.5 mm kulaklık girişini kaldırma kararını resmi olarak açıkladığında Apple'ın bu girişlerden vazgeçmemesi yönünde binlerce imza toplandığını hatırlarsak, bu önemli değişimin etkilerinin neden hala daha devam ettiğini daha iyi anlayabiliriz.

Cupertinolu firmanın aldığı bu tepkiler elbette anlaşılabilir; zira kaliteli bir kulaklığı bulunan kullanıcılar yeni iPhone'ları aldıklarında bu kulaklıklardan rahatlıkla yararlanamayabiliyor.

Şimdiye kadar bu önemli değişim hakkında birçok şey yazılıp çizilse de özellikle kulaklık ve hatta Android üreticilerinin de bu konuda neler düşündüğüne dair çok fazla rapora rastlamadık.

Apple bunu neden yaptı?

Kulaklık üreticilerine bu soru sorulduğunda, karşılık olarak alınan en kabul görmüş yanıt Apple'ın yeni iPhone'da daha fazla yer açma isteği. Konuyla ilgili Techradar'a konuşan Harman yetkilisi Mike Hockey'ye göre asıl neden kesinlikle boyutla ilgili; "Eğer kulaklık girişinden kurtulursanız cihazın fiziksel alanının boyutunu en az 2 mm kadar kolaylıkla azaltabilirsiniz."

Beyerdynamic'ten bir yetkili de bu hamleyle birlikte Apple'ın akıllı telefonları olabildiğince ince gövdeli yapmaya odaklandığının açıkça görüldüğünü söylüyor. Bu elbette en mantıklı nedenlerden biri; zira piyasadaki akıllı telefonları yakından incelediğimizde 3.5 mm'lik kulaklık girişi cihazın en kalın bölümü.

Birçok üretici de bu değişikliğin ardında enerjiden tasarruf etmek gibi bir güdünün olduğunu öne sürüyor. Buna göre Apple kulaklık girişini kaldırarak hem bir DAC hem de amplifikatör gibi unsurları cihazın dahili devre sisteminden kaldırmış oluyor, bu da iddiaya göre güç etkinliğini arttırıyor.

Bütün bu 'makul' görünen teorilerin yanında, Apple'ın bu kararla yenilikçi bir şey yapmaya kalkarken aslında birçok kullanıcıyı zor durumda bırakmaktan çekinmediği ve hatta onları yeni aksesuarlar almaya zorladığı da önemli eleştiriler arasında.

Android cihaz üreticileri bu adımı takip edecek mi?

Bu noktada halen belirsiz olan durumlardan biri de diğer telefon üreticilerinin Apple'ın bu sıra dışı hamlesini takip edip etmeyecekleri. Aslında kulaklık girişini ortadan kaldıran ilk firma Apple değil; zira Çinli firma LeEco'ya ait Le 2, Le 2 Pro ve Le Max 2 gibi modellerde ses girişi için USB-C bağlantısından yararlanılıyor.

LeEco'nun ardından Motorola'nın da Moto Z'de kulaklık girişini kaldırdığını hatırlatalım. Yine USB-C bağlantısından yararlanan firma bu kararını da oldukça etkili bir biçimde savunmuş ve telefonun gövdesini 5.2 mm'ye kadar inceltmişti (bir karşılaştırma yapmak gerecek olursa iPhone 6S'te bu rakam 7.3 mm).

3.5 mm kulaklık girişinin akıllı telefon dünyasında halihazırda sahip olduğumuz en eski şey olduğunu söyleyen Motorla yetkilileri öyle görünüyor ki bundan artık kurtulmanın zamanının geldiğini düşünüyor.

Diğer yandan Samsung, HTC ve LG gibi firmaların iPhone 7'deki kulaklık girişinin ortadan kalkmasına dair halen sessiz kaldıklarını ekleyelim.

Peki ya kulaklık üreticileri ne diyor?


Apple'ın bu kararının ardından kulaklık üreticileri tarafında ilk başta bir tür panik havasının hakim olması gerektiği düşünülse de, firmalar bu anlamda Apple'ın kendilerini yüz üstü bırakmayacağından emindiler; ki böyle de oldu. Apple, mevcut kulaklıkların iPhone 7'ye uyumlu hale getirilebilmesini sağlayan adaptörü, telefonu ile birlikte, müşterilere ücretsiz olarak sundu.

Fakat bunu yine de kullanıcılar için pek de konforlu olmayan kısa vadeli bir çözüm olarak düşünebiliriz. Üreticiler uzun vadede bir lightning bağlantısını dahili olarak barındıran kulaklıklar üretmeyi planlıyor gibi duruyor.

Örneğin şimdiden lightning girişe sahip kulaklık modelleri satmaya başlayan firmalardan birisi Audeze. Firmanın Sine adı verilen kulaklıkları 2015'in sonlarına doğru piyasaya sürüldü ve bu yapısı sayesinde cihaz, lightning girişine doğrudan bağlanabiliyor.

Diğer yandan bu bağlamda da her şey göründüğü kadar kolay değil. Zira lightning uyumlu kulaklıklar üretmenin teknik bazı zorlukları da var. Diğer yandan herhangi bir firmanın bu tür kulaklıkları istediği gibi üretmesi de olanaksız. Apple, kendi cihazlarıyla uyumlu olacak üçüncü parti firmalar tarafından üretilen kulaklıklara sertifika şartı getiriyor, bu da doğal olarak özellikle küçük üreticileri biraz zor bir duruma sokabilir. Firmanın 3.5 mm girişle uyumlu kulaklıklar için benzer bir sertifika şartı uygulamadığını da ekleyelim.

Halen bir pazarlama harikası mı yoksa müthiş bir inovasyon mu olduğu konusunda tam bir karar verilemeyen ve ancak bugün satışa sunulabilen Apple'ın kablosuz kulaklıkları Airpod'lar da işin bir diğer boyutu. Bununla birlikte son yıllarda yavaş da olsa bir büyüme gösteren Bluetooth kulaklıklar da genel olarak hem iPhone'lar hem de Android cihazlar için daha etkili alternatifler oluşturmaya başlayabilir.